Dieta dla aktywnych fizycznie – najważniejsze kwestie

Dla osób, uprawiających sport – zarówno wyczynowo, jak i amatorsko – bardzo ważną rolę pełni odpowiednia dieta. Właściwie dobrane posiłki dostarczają energii do ćwiczeń, poza tym utrzymują kondycję w trakcie treningu i uzupełniają braki w organizmie oraz regenerują mięśnie po zakończonym intensywnym wysiłku.

Dieta dla aktywnych fizycznie jest więc uzupełnieniem planu treningowego, bez względu na to, jaka to konkretnie jest aktywność fizyczna. Dieta dla sportowców jest bardziej kaloryczna, a przy tym bogatsza w węglowodany i nieco uboższa w tłuszcze oraz białka w porównaniu do osoby, która nie podejmuje na co dzień wysiłku fizycznego.

Dieta dla aktywnych fizycznie – podstawowe informacje

Pamiętaj, że w przypadku diety dla aktywnych fizycznie – sportowców – bardzo ważną rolę odgrywa regularność spożywania posiłków. Zalecane jest ich 4 – 6 w ciągu dnia i powinno się je spożywać co około 2,5 – 3 godzin. Związane jest to z faktem, iż osoby, które regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne mają zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne, a to z kolei generuje konieczność spożywania większej ilość pokarmów. Jeżeli posiłki spożywa się częściej, pozwala to na zmniejszenie ich objętości i co za tym idzie, uniknięcie obciążenia przewodu pokarmowego.

Należy również pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na czas pomiędzy posiłkiem a treningiem – ostatni posiłek przed podjęciem wysiłku fizycznego powinno się około 2 – 3 godziny przed treningiem. To zaś pomoże w uniknięciu dyskomfortu, na jaki mógłby być narażony przewód pokarmowy, np. odbijanie się, bóle brzucha czy przelewanie się.

Dobrze zbilansowana dieta dla aktywnych fizycznie – ważne kwestie

Dobrze zbilansowana dieta dla aktywnych fizycznie, zależna jest od optymalnego wyliczenia dziennego zapotrzebowania na kalorie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że im większy wysiłek podejmujemy, tym więcej kalorii należy dostarczyć organizmowi. Wyliczając dzienne zapotrzebowanie na kalorie, bierze się pod uwagę płeć, wiek, wagę oraz wzrost. Gdy już wyliczymy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – odpowiednią liczbę kalorii dostarcza się z diety według właściwych proporcji składników odżywczych. Zazwyczaj proporcje te przedstawiają się w następujący sposób:

  • około 60 – 70% kalorii przyjmowanych dziennie powinny stanowić węglowodany;
  • około 10% kalorii należy dostarczyć z produktów białkowych;
  • około 20 – 30% kalorii to produkty tłuszczowe.

Dieta dla sportowców – wiele zależy od konkretnej formy aktywności

Należy jednak zaznaczyć, że dieta dla sportowców będzie się znacząco różnić w zależności od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, z jaką częstotliwością podejmujesz treningi i czego konkretnie oczekujesz. Zupełnie inny jadłospis – dieta będzie wskazany dla osób, które biegają, jeżdżą na rowerze, uprawiają sporty walki, sporty siłowe, a jeszcze inna dieta dla aktywnych fizycznie, którzy uprawiają sporty drużynowe. Aby ułożyć odpowiednią dla siebie dietę sportowca – osoby aktywnej fizycznie – skontaktuj się z profesjonalnym dietetykiem na https://projektzdrowie.info/diety/dieta-dla-aktywnych/